Bunt. Jak dogadać się z ciałem, które zawiodło?

Bunt. Jak dogadać się z ciałem, które zawiodło?
Warsztat ma na celu omówienie sytuacji rodzica i nastolatka w kontekście nieuleczalnej choroby przewlekłej. Co dla rodzica oznacza diagnoza choroby dziecka, a co oznacza to dla nastolatka?
W planie spotkania również:
- Analiza wymagań wobec siebie i wobec dziecka w kontekście choroby.
- Co w cukrzycy jest najtrudniejsze i co te uczucie bezradności uruchamia w rodzicach
- Dla kogo sytuacja chorowania dziecka w rodzinie jest najtrudniejsza?
- Ile tej choroby jest w każdym członku rodziny: w mamie, tacie, rodzeństwie i nastolatku z cukrzycą? Kto jest jeszcze do niej zaproszony a kto odrzucony? Z czego to wynika i dokąd zmierza?
- jakie wokół cukrzycy tworzy się narracje, jak rozmawia z dzieckiem o jego chorobie?
- Jak nastolatek dogaduje (lub nie) się z ciałem, które zawiodło?
- Elementy psychologii rozwoju, zadania okresu adolescencji i zadanie budowania tożsamości z chorobą przewlekłą, właściwości rozwoju OUN
- Zagrożenia psychologiczne: diabulimia, depresja i autodestruktywność.
𝗜𝗡𝗙𝗢𝗥𝗠𝗔𝗖𝗝𝗘 𝗢𝗥𝗚𝗔𝗡𝗜𝗭𝗔𝗖𝗬𝗝𝗡𝗘:
- Warsztat ma charakter zamkniętego spotkania on-line na platformie Teams
- Warsztaty są bezpłatne dla rodziców, ale obowiązują wcześniejsze zapisy
- Liczba miejsc na spotkaniu jest ograniczona
𝗥𝗘𝗝𝗘𝗦𝗧𝗥𝗔𝗖𝗝𝗔:
Obowiązują wcześniejsze zapisy pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/1EMQj1xZ_6ffu_coVHc0rwWThSyFtDx7CmR449UBjqKI
Po wypełnieniu formularza uczestnicy otrzymają potwierdzenie wraz z linkiem do spotkania na platformie Microsoft Teams.
Prowadzące:
Dr Maia Stanisławska-Kubiak: adiunkt w Katedrze i Zakładzie Psychologii Klinicznej Wydziału Medycznego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wykładowca na SWPS. Ukończyła Psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kilka kursów podyplomowych i warsztatów dotyczących psychoterapii i psychosomatyki. Jest autorką szeregu publikacji z zakresu psychosomatyki i neuropsychologii. Pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego i z rodzinami, w których są dzieci przewlekle chore.
Anetta Walkowska: psycholożka i terapeutka dzieci i młodzieży, pracująca w szkołach i służbie zdrowia w Anglii. Pracuje również prywatnie z rodzinami i parami. Ukończyła Psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Studia podyplomowe z terapii CBT na uniwersytecie w Reading (Anglia), Studium Terapii Dzieci i Młodzieży w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii we Wrocławiu oraz Studium Terapii Par (I stopień) w Instytucie Zdrowia Psychicznego, w Warszawie. W trakcie studiów podyplomowych dla superwizorów terapii poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży (low intensity). Mama trzech synów (18, 21 i 23), w tym dwóch z cukrzycą T1. Wielbicielka spacerów z rodziną i psem oraz wszelkich aktywności na świeżym powietrzu.
Warsztat jest realizowany w ramach projektu wsparcia psychologicznego rodziców diabetyków 𝗪 𝗭𝗔𝗞𝗥𝗘𝗦𝗜𝗘 (https://malydiabetyk.pl/w-zakresie). Projekt realizuje organizacja 𝗦𝗼𝗿𝗼𝗽𝘁𝗶𝗺𝗶𝘀𝘁 𝗜𝗻𝘁𝗲𝗿𝗻𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝟭 𝗞𝗹𝘂𝗯 𝘄 𝗚𝗱𝗮𝗻́𝘀𝗸𝘂 oraz wydawnictwo 𝗠𝗮ł𝘆 𝗗𝗶𝗮𝗯𝗲𝘁𝘆𝗸. W czasie trwania projektu oferujemy 𝗯𝗲𝘇𝗽ł𝗮𝘁𝗻𝗲 𝗶𝗻𝗱𝘆𝘄𝗶𝗱𝘂𝗮𝗹𝗻𝗲 𝗸𝗼𝗻𝘀𝘂𝗹𝘁𝗮𝗰𝗷𝗲 𝗽𝘀𝘆𝗰𝗵𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲 (https://malydiabetyk.pl/konsultacje-psychologiczne), warsztaty i webinary na temat psychologicznych aspektów choroby przewlekłej dziecka, jej wpływu na psychikę rodzica oraz relacje w rodzinie.