O książce

Polska obecnie znajduje się w czołówce wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 1 u dzieci, między innymi dlatego powstała książka terapeutyczna “Niezwykły Pies Benio” skierowana dla małych diabetyków.

Książka we wzruszający i ciekawy dla dzieci sposób opisuje, jak szczeniak Benio dowiaduje się, że zachorował na cukrzycę typu 1, jakie emocje temu towarzyszą i jakie zmiany czekają pieska. Diagnoza nieuleczalnej choroby, jaką jest cukrzyca typu 1, zazwyczaj spada jak grom z jasnego nieba, pojawia się wiele emocji, bólu i lęku. To trudna i często dramatyczna sytuacja, do której niestety nie da się przygotować. Książeczka stanowi wsparcie w tym trudnym momencie – może pomóc oswoić dziecko i rodziców z tematem choroby oraz zmian, które je czeka – a przede wszystkim dać otuchę i nadzieję.

“Niezwykły Pies Benio” spotkał się z ciepłym przejęciem wśród dzieci i rodziców, jak i zyskała uznanie recenzentów książek dziecięcych oraz psychologów.

O książce “Niezwykły Pies Benio” w pigułce:

 • powstała z potrzeby serca – jest oparta na moich doświadczeniach (na cukrzycę typu 1 zachorował mój dwuletni syn)
 • opowiada historię szczeniaka, który zachorował na cukrzycę typu 1
 • pomaga oswoić się z chorobą i nagłą diagnozą
 • jest skierowana zarówno do rodziców jak i dzieci
 • pokazuje, ze to naturalne się bać, smucić, że mamy do tego prawo, rodzice też!
 • mówi o tym, że możemy sobie ze wszystkim poradzić z pomocą rodziny, przyjaciół oraz dzięki sile relacji i miłości, a po początkowych trudnościach, można prowadzić wspaniałe, wesołe i niezwykłe życie.
 • jest też edukacyjnie – podstawowe cukrzycowe pojęcia wytłumaczone są dopasowanym do dzieci językiem (na końcu jest słowniczek i pomocnicze pytania)
 • książka również może stanowić pomoc edukacyjną w zwiększaniu świadomości cukrzycy typu 1 wśród rówieśników np. w szkole, przedszkolu
 • do książki można pobrać materiały dodatkowe – kolorowankę, zagadki dla dzieci itd.
 • o oprawę graficzną zadbała Anna Fikus-Wójcik, która na specjalne zamówienie stworzyła piękne akwarelowe ilustracje

Celem książki jest również edukacja społeczna w zakresie cukrzycy typu 1. Książka w przystępny sposób uczy, jakie objawy wywołuje cukrzyca typu 1, z czym wiąże się codzienne życie z tą chorobą i może być atrakcyjną pomocą w edukacji na temat cukrzycy typu 1 dla uczniów nauczania początkowego i przedszkoli.

Do książki również dostępne są materiały dodatkowe – kolorowanka, zadania i zagadki dla dzieci (dostępne na stronie Do pobrania). Książka zaś wyposażona jest w mały słowniczek oraz stronę z pytaniami do dzieci. 

Książkę obecnie można zamówić jedynie w sklepach dla diabetyków Diabetyk24.pl, Sugarcubes.pl oraz w sklepie Małego Diabetyka.


Książka “Niezwykły Pies Benio” otrzymała patronat
Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.


Publikacja powstała przy wsparciu Gdańskiego Funduszu Innowacji Społecznej INNaczej.

Jeden Komentarz

 • Z fascynacją o książkach

  “Niezwykły Pies Benio” to niesłychanie wartościowa, ciepła i dotykająca duszy książeczka, która pomaga pogodzić się z diagnozą, oswoić chorobę i emocje przez nią wywołane, a także zrozumieć, że w swojej walce nikt nie jest osamotniony. Ta przepięknie zilustrowana historia poruszy serce zarówno chorego, jego rodziny, jak i znajomych, rówieśników, których zapozna z chorobą, a co najważniejsze, uświadomi im, że diabetyk, oprócz stałego monitorowania poziomu cukru i wstrzykiwania insuliny, praktycznie się od nich nie różni. Piękna, dodająca otuchy, niesłychanie wartościowa i nadzwyczaj angażująca! Moim zdaniem to lektura obowiązkowa dla każdego! Polecam całym sercem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *