O książce

Polska obecnie znajduje się w czołówce wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 1 u dzieci, między innymi dlatego powstała książka terapeutyczna “Niezwykły Pies Benio” skierowana dla małych diabetyków.

Książka we wzruszający i ciekawy dla dzieci sposób opisuje, jak szczeniak Benio dowiaduje się, że zachorował na cukrzycę typu 1, jakie emocje temu towarzyszą i jakie zmiany czekają pieska. Diagnoza nieuleczalnej choroby, jaką jest cukrzyca typu 1, zazwyczaj spada jak grom z jasnego nieba, pojawia się wiele emocji, bólu i lęku. To trudna i często dramatyczna sytuacja, do której niestety nie da się przygotować. Książeczka stanowi wsparcie w tym trudnym momencie – może pomóc oswoić dziecko i rodziców z tematem choroby oraz zmian, które je czeka – a przede wszystkim dać otuchę i nadzieję.

“Niezwykły Pies Benio” spotkał się z ciepłym przejęciem wśród dzieci i rodziców, jak i zyskała uznanie recenzentów książek dziecięcych oraz psychologów.

O książce “Niezwykły Pies Benio” w pigułce:

  • powstała z potrzeby serca – jest oparta na moich doświadczeniach (na cukrzycę typu 1 zachorował mój dwuletni syn)
  • opowiada historię szczeniaka, który zachorował na cukrzycę typu 1
  • pomaga oswoić się z chorobą i nagłą diagnozą
  • jest skierowana zarówno do rodziców jak i dzieci
  • pokazuje, ze to naturalne się bać, smucić, że mamy do tego prawo, rodzice też!
  • mówi o tym, że możemy sobie ze wszystkim poradzić z pomocą rodziny, przyjaciół oraz dzięki sile relacji i miłości, a po początkowych trudnościach, można prowadzić wspaniałe, wesołe i niezwykłe życie.
  • jest też edukacyjnie – podstawowe cukrzycowe pojęcia wytłumaczone są dopasowanym do dzieci językiem (na końcu jest słowniczek i pomocnicze pytania)
  • książka również może stanowić pomoc edukacyjną w zwiększaniu świadomości cukrzycy typu 1 wśród rówieśników np. w szkole, przedszkolu
  • do książki można pobrać materiały dodatkowe – kolorowankę, zagadki dla dzieci itd.
  • o oprawę graficzną zadbała Anna Fikus-Wójcik, która na specjalne zamówienie stworzyła piękne akwarelowe ilustracje

Celem książki jest również edukacja społeczna w zakresie cukrzycy typu 1. Książka w przystępny sposób uczy, jakie objawy wywołuje cukrzyca typu 1, z czym wiąże się codzienne życie z tą chorobą i może być atrakcyjną pomocą w edukacji na temat cukrzycy typu 1 dla uczniów nauczania początkowego i przedszkoli.

Do książki również dostępne są materiały dodatkowe – kolorowanka, zadania i zagadki dla dzieci (dostępne na stronie Do pobrania). Książka zaś wyposażona jest w mały słowniczek oraz stronę z pytaniami do dzieci. 

Książkę obecnie można zamówić jedynie w sklepach dla diabetyków Diabetyk24.pl, Sugarcubes.pl oraz w sklepie Małego Diabetyka.


Książka “Niezwykły Pies Benio” otrzymała patronat
Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.


Publikacja powstała przy wsparciu Gdańskiego Funduszu Innowacji Społecznej INNaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *