
Okiem psychologa
Diagnoza choroby przewlekłej u dziecka jest nierzadko zaskoczeniem, wymagającym mobilizacji i przeorganizowania w krótkim czasie życia całej rodziny. Szok, rozpacz, poczucie krzywdy i lęk o życie dziecka mieszają się z bardziej przyziemnymi problemami – koniecznością opanowania wiedzy o chorobie, zdobyciem umiejętności, które dotąd wydawały się zastrzeżone dla personelu medycznego, wreszcie – pogodzenia życia zawodowego opiekunów z opieką nad przebywającym w szpitalu dzieckiem czy zdobyciem środków finansowych na leczenie.
Wśród psychologicznych następstw choroby przewlekłej wymienić należy lęk, smutek, poczucie zagrożenia, utrata nadziei, poczucie braku wpływu na zdarzenia, obniżenie samooceny i motywacji do działania. Historia pieska, u którego zostaje wykryta zostaje cukrzyca typu 1 jest bazą do wyrażenia i nazwania trudnych emocji, które towarzyszą chorobie. Rozmowę z dzieckiem ułatwią rodzicom zadania umieszczone na końcu książki.

Przez sympatyczną postać jamniczki, koleżanki Benia, książka pokazuje także, że wiele dzieci radzi sobie z identyczną diagnozą, co wpływa na ograniczenie poczucia wstydu i bycia „innym” u małego diabetyka. Jednak, co najważniejsze, pozwala mu wyjść w pewnym sensie z roli pacjenta i odzyskać nadzieję, że tak jak przyjazny piesek będzie mógł pomimo diagnozy, prowadzić wesołe i rozbrykane życie.
Podsumowując, jest to bajka terapeutyczna, która łagodzi doznawany stres i przyczynia się do odbudowania poczucia bezpieczeństwa u chorego dziecka w formie zdecydowanie bardziej przyjaznej niż broszury i plakaty, które znaleźć można na szpitalnych korytarzach. Może stanowić doskonałe narzędzie „oswajania” choroby dla rodziców, opiekunów, ale także rówieśników dzieci z cukrzycą typu 1.

Magdalena Kubicka – psycholog, psychoterapeuta z ponad 10-letnim doświadczeniem w pracy z ludźmi i wspieraniu ich rozwoju, zarówno w dużych międzynarodowych firmach, jak i w ramach organizacji non profit. W pracy z klientem sięga najchętniej do metod zaczerpniętych z nurtu psychoterapii systemowej oraz poznawczo-behawioralnej. W ramach gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet udziela nieodpłatnej pomocy kobietom doświadczającym przemocy domowej. Autorka artykułów z obszaru HR, recenzentka książek psychologicznych dla portalu opsychologii.pl.

