Aktualności

14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy to zarazem dzień urodzin Dr Frederica Bantinga – odkrywcy insuliny. Przed jej odkryciem dzieci chore na cukrzycę “leczono” głodówką – dietą 300-400 kcal dziennie… Wycieńczone, na skraju życia i śmierci, dzieci czekały na lekarstwo… W 1922 r. stał się cud i od tego momentu podarowano im życie.
Do Doktora Bantinga posypały się listy małych diabetyków z całego świata, oto kilka z nich (tłumaczenie w opisie zdjęć).

A blisko 100 lat później moje serce również przepełnia wdzięczność i radość. 💙


Drogi Doktorze Banting
Mam nadzieję, ze wrócił Pan bezpiecznie i w zdrowiu.Tego samego dnia, którego Pan wyjechał, pielęgniarki się zebrały razem i podały mi insulinę i robią to od tej pory. Od 5 dni jestem wolna od cukru i dostaję około 1900 kalorii składających się z białka 60, tłuszczu 163, węglowodanów 44. Czuję się świetnie i dostaję insulinę dwa razy dziennie.
Myra Blaustein
21/12/1922
Żródło zdjęcia: https://
insulin.library.utoronto.ca
Drogi Doktorze Banting
Jestem małą dziewczynką z Teksasu, która bierze i letinę. Ona sprawia, ze czuję się lepiej i jestem tak szczęśliwa. Chcę Ci podziękować. Wesołych Świąt
Betsy
Żródło zdjęcia: https://
www.collectionscanada.gc.ca
/physicians/
030002-2000-e.html

Drogi Doktorze Banting,
Jestem tak szczęśliwa, że odkryłeś iletinę. Jestem diabetyczką i mam cukrzycę od trochę ponad 2 lat. Kiedy pojechałam do Clifton Springs się leczyć otrzymywałam około 300 kalorii i nie wierzę, że przeżyłabym miesiąc, gdybym nie dostała iletiny. I teraz dostaję 1900 kalorii oraz przybrałam 10 funtów i ciągle przybieram. Zwykłam chodzi jak staruszek ale teraz mogę robić wszystko. Czuję się milion razy lepiej i myślę, że niedługo pójdę do szkoły.
Żródło zdjęcia: https://bantinghousenhsc.wordpress.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *